Břetislav Olšer: NDR v 80. letech: Putin agent KGB, Merkelová svazačkou FDJ tamtéž

06.08.2014 15:15

Angela Merkelová a Vladimír Putin mají ve svých vztazích jasno. Na finále Mistrovství světa ve fotbale (FIFA World Cup pozn. redakce) v Brazílii se setkali, aby dojednali zásadní věci nejen o Ukrajině a Ruské federace. Znají se přes čtyřicet roků, Putin byl v NDR (Německá demokratická republika existovala v letech 1949 až 1990 pozn. redakce) agent KGB, dcera pastora Merkelová tamní svazačkou FDJ (východoněmecká obdoba organizace Socialistického svazu mládeže pozn. redakce), proto si oba vzájemně věří; třeba i lež, že Rusko nemělo nic společného se sestřelením malajsijského boeingu.

A od tohoto faktu vzájemné důvěry se odvíjí i politika Německa a Ruské federace dnes. Sice oba trochu mlží, Angela občas udělá na Vladimíra ty, ty, ty, aby CIA neřeklo, ale jinak má skoro jisté členství ve spolku BRICS a jako vrchní akcionářka Evropské unie ví, že Ukrajina je pro ni příliš velká přítěž, maximálně jako levná pracovní síla po Západ. Nervy má se Spojenými státy, zvláště poté, kdy se od Snowdena dozvěděla, že jí Američané odposlouchávali telefonáty přímo z jejího mobilu. A tím si to u ní Obama rozlil natrvalo.

Narodila se jako napůl Polka v červenci 1954 v Hamburku, jako Angela Dorothea Kasner, dcera NDR poplatného luteránského pastora Horsta Kasnera a učitelky latiny. Na podzim 1954 se rodina přestěhovala do NDR, kde její otec nastoupil na nové místo pastora. Začátkem sedmdesátých let vystudovala a vstoupila do FDJ; byla členkou krajského vedení FDJ a stala se sekretářkou této organizace pro agitaci a propagandu na Akademii věd NDR.  Po roce 1989 dělala tiskovou mluvčí poslední vlády NDR.

Vladimír Putin studoval práva na leningradské univerzitě. Po skončení školy v roce 1975 nastoupil do KGB, kde působil především jako agent v Německé demokratické republice. V roce 1990 se vrátil do Ruské sovětské federativní socialistické republiky a nastoupil na petrohradskou univerzitu jako zástupce rektora. V roce 1998 se dostal do čela Federální bezpečnostní služby, nástupkyně KGB. Následně byl zvolen i do čela velmi důležité Bezpečnostní rady Ruské federace. Když Jelcin v srpnu roku 1999 donutil Sergeje Stěpašina k odchodu z premiérského křesla, nastoupil na jeho místo Putin. Ten se velmi rychle zorientoval a díky proklamaci tvrdého postupu proti Čečencům si získal velké sympatie obyvatel federace. A tak, když Jelcin v poslední den roku 1999 abdikoval, zanechal Putina jako horkého kandidáta na prezidentské křeslo, které získal v roce 2000.

Ideální podmínky pro vzájemné porozumění - já svazačka ve východoněmecké obdobě SSM, ty jsi v DDR tam dělal agenta, co si budeme nalhávat, když víme, co víme. Dvě války už jsme si prožili jako protivníci, stálo nás to desítky milionů životů, pece nepůjdeme do dalšího krveprolití, i když by se to Spojeným státům zamlouvali. Ale, figu borovů, jsou to jen militantní záškvary; něco rozpoutat, nadělat paseku a pak jako spráskaní psi odtáhnout někam jinam dělat bordel.

The independent (britský deník od roku 2010 ovládá a vlastní bývalý ruský agent Aleksandr Lebeděv pozn. redakce) informoval, že Ruská federace připravovaly v posledních týdnech tajný plán, který by zajistil mírové řešení konfliktu v Ukrajině. Německá vláda zprávu deníku podle agentury DPA sice popřela, ale dá se předpokládat, že plán, na němž se podle listu The Independent podíleli i vůdci obou zemí Angela Merkelová a Vladimir Putin, má prý dva hlavní cíle - stabilizaci hranic Ukrajiny a poskytnutí finanční pomoci této zemi, a to především prostřednictvím nové energetické dohody zajišťující dodávky plynu.

Plán však prý obsahuje i podstatně kontroverznější body tak, aby byl přijatelný pro Rusy. Mezinárodní společenství by podle něj kupříkladu muselo uznat nezávislost Krymu a jeho připojení k Ruské federaci, píše The Independent. Ukrajinský prezident Petro Porošenko by také musel souhlasit, že jeho země nebude žádat o členství v NATO. Výměnou za to by Putin údajně byl ochoten nebránit novým obchodním vztahům Ukrajiny s EU, které zakotvuje dohoda podepsaná před několika týdny mezi Kyjevem a Bruselem. Ruská federace by také na základě údajného německo-ruského plánu muselo ukončit finanční a vojenskou podporu různých separatistických skupin působících ve východě Ukrajiny.

Ukrajina by rovněž měla dostat novou dlouhodobou nabídku dohody s ruskou energetickou firmou Gazprom týkající se budoucích dodávek a cen plynu. Nyní žádná dohoda o dodávkách plynu neplatí, protože Ukrajina odmítá zaplatit dluh a uznat vyšší ceny. Panují obavy, že nebude mít dost plynu před začátkem zimy. Kyjiv by se mohl dočkat i odškodného ve výši miliard dolarů za to, že si Ruská federace po anexi ukrajinského Krymu už nebude pronajímat přístav Sevastopol pro svoji černomořskou flotilu.

Snahy německé kancléřky Merkelové ujmout se role vyjednávačky mezi Putinem a Porošenkem ale podle ruského deníku The Independent přerušilo sestřelení letadla malajsijských aerolinií 17. července nad východní Ukrajinou. Diplomaté blízcí jednáním nicméně prohlašují, že "německý mírový plán je stále na stole". "Jednání byla zastavena kvůli havárii letu MH17, ale očekává se, že budou obnovena, jakmile bude tragédie vyšetřena", uvedli diplomaté.

Inu, neříkej hop, dokud jsi nebyl sestřelen, vlastně dokud jsi nepřeskočil propast zvanou Ukrajina před bankrotem.

Zdroj: olser.cz